מאיזה גיל מומלץ לתת לילד לעבוד עם מכונת תפירה

עבודה עם מכונת תפירה טומנת בחובה יתרונות רבים

מכונות תפירה אינן רק כלי לשם יצירת בגדים או תיקונים. היא גם כלי לימודי חזק ביותר, אשר מסייע בלימוד ילדים מוטוריקה עדינה, תכנון לרחוק וכן השקעה לשם יצירת תוצר מוגמר באיכות גבוהה. הורים רבים מעוניינים בלימוד ילדיהם תפירה בכדי שיוכלו להרוויח מהמיומנויות הנלמדות על ידה, ונתקלים בשאלה באיזה גיל מומלץ לתת לילד להשתמש במכונת תפירה. אז מאיזה גיל מומלץ לתת לילד להשתמש במכונת תפירה ומה משפיע על ההחלטה?

• רצון הילד: שימוש במכונת תפירה מצריך התמסרות של הילד לעבודה, היות והיא אינה כוללת רק את תפירת הבדים אלא גם את הכנתם, החלפת החוטים, פרימה ותפירה מחדש של חלקים פגומים, תיקון המכונה במקרה הצורך ועוד פעולות רבות נוספות, אשר עלולות לייאש ילד אשר אינו מעוניין ללמוד כיצד לתפור או להשתמש במכונת תפירה. ילד המעוניין בלמידת אומנות התפירה יוכל להתמודד בצורה טובה יותר עם האתגרים שבה, ולהפיק מהם את המיטב.

• יכולת הילד: בחירת הגיל בו ניתן לילד להשתמש במכונת תפירה תלוי רבות ביכולות הילד. ישנם ילדים בגיל עשר בעלי יכולות מוטוריות הנדרשות לשם פעולת התפירה וישנם ילדים בני שלוש עשרה שטרם פיתחו יכולות אלה, וימצאו דווקא תסכול גדול בניסיון להשתמש בהן לשם תפירה. לעומת זאת, ילדים הנמצאים על הגבול בין חוסר היכולת לבין למידת היכולת דווקא ימצאו יתרונות רבים בניסיונות התפירה, אשר ילמדו אותם בצורה יעילה ומהירה פעולות הדורשות עדינות בידיים, יציבות ודיוק.

• רמת הקשב של הילד: ילדים לרוב מחפשים פעילות בעלת עניין רב בכדי שיוכלו להתמיד בה ולהמשיך בה לאורך זמן. בעוד שתפירה כוללת פעולות רבות, מורכבות ומעניינות, היא לעיתים קרובות חוזרת על עצמה, ועלולה לשעמם ילדים מסוימים. בכדי להשתפר בפעולת התפירה וללמוד כיצד לעבוד עם מכונת תפירה על כל האפשרויות שבה ובצורה הטובה ביותר, יש להתמיד בניסיונות התפירה ולהשתמש במכונת התפירה לאורך זמן רב, ולכן חשוב שהילד יהיה בעל יכולות ריכוז וקשב גבוהות.

מכונת תפירה

 

 

 

 

 

 

• יכולות הלמידה של הילד: כאמור, עבודה עם מכונת תפירה אינו מתחיל ונגמר בהפעלת המכונה עצמה, וישנן פעולות רבות נוספות שיש ללמוד בכדי להפעיל את המכונה כראוי ולהצליח במלאכת התפירה. בשל כך חשוב לתת לילד להשתמש במכונת תפירה רק כאשר הגיע לרמת למידה המאפשרת לו ללמוד את כלל הפעולות המשלימות הנדרשות, או להיות מוכנים לכך שנצטרך, לפחות בהתחלה, לסייע לו בפעולות רבות אחרות עד שיהיה מוכן ללמוד אותן בעצמו. הגיל המומלץ לתת לילד להשתמש במכונת תפירה תלוי רבות בילד עצמו לרוב, ילדים בין גילאים עשר עד שלוש עשר כבר מוכנים ללמוד כיצד להשתמש במכונת תפירה, והגיל המדויק משתנה בין אחד לשני, אולם אין ספק כי בכל גיל יוכלו הילדים להפיק רבות מהלמידה וליהנות ממיומנות שתשרת אותם לאורך זמן.