מאיזה גיל מותר להתאמן בחדר כושר?

בחדר הכושר אנו רגילים לראות לא מעט אנשים מתאמנים על מכשירי כושר בטווח גילאים רחב יחסית – לעתים אנו מוצאים שם צעירים בני 17-18, וגם יכולים למצוא שם גמלאים שנמצאים בעשור השמיני לחייהם. זה כמובן מעלה שאלה מעניינת מאד – החל מאיזה גיל בעצם מותר להתאמן בחדרי הכושר השונים? האם יש הגבלות מיוחדות על קבוצות של צעירים? האם לחדרי הכושר עצמם יש העדפה כלשהי לנושא? בואו ונבחן את ההיבטים השונים:

להבין את המרכיבים של הגיל המינימלי

מכשירי כושר

  • לשון החוק – חוק מכוני הכושר בישראל קובע כי חל איסור מוחלט לאמן קטין מתחת לגיל 6 בתוך מכון כושר, על מכשירי כושר מכל סוג שהוא. הסייג היחיד לילד שקטן מגיל 6, הוא אם הוא בנוכחות הפיזיותרפיסט שלו והדבר נחוץ לקטין מבחינה רפואית, והפיזיותרפיסט מדגים לו תרגילים שונים שעליו לבצע, וזה כמובן בנוכחות הוריו. הדבר אם כן קובע כי כל אדם מגיל 6 ומעלה – רשאי להתאמן במכון הכושר.
  • הרשמה לקטינים – כיום לפי החוק, כאשר קטין מתחת לגיל 18 מעוניין להירשם למכון כושר- ואין זה משנה אם הוא בן 8 או בן 17 – עליו להיות נוכח עם הוריו בעת הרישום למכון הכושר והם מצהירים שהם מודעים לכך שבנם נרשם למכון וכי המכון לא נושא באחריות.
  • מה המכונים עושים בפועל? – למרות שהחוק מאפשר בפועל גם לילדים קטנים מאד להירשם למכון ולבצע אימון על מכשירי כושר, הרי שבפועל, רוב מכוני הכושר בכל זאת כוללים הגבלת גיל מחמירה יותר – וחלקם לא מאפשרים לילדים מתחת לגיל 14 להתאמן, וחלקם אף לא מאפשרים לילדים מתחת לגיל 16 להתאמן. מדוע? בעיקר בגלל נסיבות של ביטוח, או משום שאין במכון מכשירי כושר אשר מתאימים לאימון של ילדים, והמכון מעדיף שלא להשקיע סכומים גבוהים באוכלוסייה שממילא לא באה לרוב להתאמן.

שימו לב שיש אחריות של מדריכים

החוק קובע כי אם יש קטינים במכון שמתאמנים, המכון מחויב שיהיו במקום מדריכים אשר מומחים באימון עבור קטינים. מדובר על מינימום של מאמן אחד על 15 מתאמנים קטינים, ולעתים ההגדרות מחמירות עוד יותר.