מאיזה גיל מותר לנהוג ברכב חשמלי?

מהם רכבים חשמליים?

רכבים חשמליים הם רכבים הפועלים על סוללת ליתיום-יון אשר מספקת את ההספק החשמלי הנחוץ לעבודת המנוע. עקב כך אין צורך בבעירה או דלק לצורך הפעלת המנוע, וניתן להקטין את רמת זיהום האוויר על ידי שימוש ברכבים מסוג זה. בתוך כך, בעשורים האחרונים החלו בפיתוח סוללות יעילות יותר ומנועים חדישים להנעת רכבים חשמליים, כך שכיום ניתן למצוא כלי רכב חשמליים רבים, בעיקר בשימוש בעולם כלי הרכב התפעוליים. המעבר לרכבים חשמליים הינו חסכוני ויעיל ועוזר לשמירה על איכות הסביבה.

כיצד מוציאים רישיון לכלי רכב חשמלי?

רכבים חשמליים תפעוליים מוגדרים כרכב תפעולי מן השורה. באזור רכב תפעולי הרכב עצמו אינו זקוק לרישוי או רישיון רכב, אולם הנהג צריך לנהוג עם רישיון נהיגה המתאים למשקל הרכב (לרוב דרגה B), או עם היתר מאחראי אזור הרכב התפעולי. אם כך, בכדי לקבל רישיון נהיגה לרכבים חשמליים יש להוציא רישיון נהיגה על מכונית. כיום החוק מתיר הוצאת רישיון נהיגה בדרגה B בגיל 16 ו-9 חודשים. ייתכן ומעסיקים מסוימים ידרשו הכשרה מוקדמת לנהיגה על כלי רכב חשמליים לפני הנהיגה הראשונה.

דגשים לנהיגה על רכב חשמלי

כמו בנהיגה ברכב רגיל, יש להקפיד על כללי הבטיחות והזהירות. למרות שלרוב נמצא רכבים חשמליים מסוג זה באזורי רכב תפעוליים יש להקפיד על כללי התנועה בכדי למנוע תאונות, יש לנסוע בצד ימין של הכביש ולשים לב לרכבים אחרים והולכי רגל. כמו כן, יש להקפיד להעמיס על הרכב רק על פי מגבלות המשא שלו, ולא להעמיס משקל או נוסעים מעל הכמות המותרת. בנוסף, הבלימה בכלי הרכב החשמלי הינה שונה מכלי רכב ממונע ולכן יש לבלום בזהירות, תוך תשומת לב לפגיעות הרבה של כלי הרכב.

רכבים חשמליים

אילו סוגים של כלי רכב חשמליים קיימים?

ישנו מגוון רחב של רכבים חשמליים, ניתן למצוא רכבים חשמליים משולבים הניתנים לטעינה בשקע חשמלי המיועדים לאנשי תפעול במוסדות ציבוריים, בתי מלון ועוד, או גם לאנשים מבוגרים שיכולת הניידות שלהם מוגבלת. בנוסף, ישנם רכבים חשמליים מוגבהים אשר מתאימים לנסיעה בדרכים משובשות. כמו כן יש רכבים תפעוליים חשמליים 4X4 המיועדים לנסיעה בדרכי עפר, נסיעות שטח וכדומה. ישנם סוגים נוספים של רכבי תפעול חשמליים המיועדים גם לתעשייה.

רכבים חשמליים מהווים תקווה לעתיד ירוק יותר ונקי יותר

לרכבים חשמליים יש יתרונות רבים בכל הנוגע לשמירה על איכות הסביבה ושמירה על משאביו המצומצמים של כדור הארץ. רכבים אלו הוכיחו את יעילותם בתחום התפעולי ונוכל לקוות שנראה אותם יותר ויותר בעולם זה ואולי אפילו על הכביש. הרכבים האלו הינם קלים לתפעול ויכולים לסייע במגוון רב של שימושים. לכן נוכל לקוות להתחיל לראות שימוש נרחב יותר ברכבים חשמליים, וצמצום השימוש ברכבים מזהמים בעלי מנוע בעירה.