מאיזה גיל מותר לרכוב על אופניים חשמליים

החל מחודש אפריל 2016, עלה הגיל המינימלי לרכיבה על אופניים חשמליים ל-16, הן ברכיבה בשבילי אופניים והן בשימוש באופניים על הכביש – תקנות אלה נקבעו על ידי שר התחבורה ישראל כץ ואושרו בוועדת הכלכלה של הכנסת בתאריך 9.3.2016.

במסגרת תקנות אלה, הוסדרו בישראל לראשונה גם תנאי השימוש וההגבלות לרכיבה על קורקינטים חשמליים; בדומה לאופניים בעלי מנוע עזר חשמלי, גם השימוש בקורקינט חשמלי מותר מגיל 16 ומעלה.

מגבלות והנחיות נוספות לשימוש באופניים חשמליים

אופניים חשמליים בהגדרתם, הם אופניים שבהם הותקן מנוע עזר חשמלי בעל הספק מקסימלי של 250 וואט ומהירותם אינה גבוהה מ-25 קמ"ש. המנוע נכנס לפעולה באמצעות דיווש (סיבוב הפדלים), ומפסיק לפעול במהירויות שעולות על 25 קמ"ש.אופניים חשמליים

כל זוג אופניים חייב לכלול אביזרי בטיחות והתראה, לרבות פעמון או צופר, פנסים קדמיים ואחוריים, פסים מחזירי אור על השלדה ומחזיר אור או 'עיני חתול' על הדוושות. על הרוכב לחבוש קסדה תקנית ובשעות החשכה, ללבוש אפוד זוהר הכולל מחזירי אור.

השימוש באופניים חשמליים אסור על מדרכות, באחריות הרוכב לרכוב בשבילי אופניים מוסדרים, ובמקרה שלא סלולים שבילי אופניים באזור – ניתן לרכוב על הכביש תוך שמירה על כללי הבטיחות בדרכים, בזהירות ובהתאם לחוקי התנועה.

הסדרה ואכיפה

סמכויות האכיפה של המשטרה ושל פקחים עירוניים מאפשרות לאכוף עבירות תנועה הקשורות לשימוש באופניים חשמליים, כגון רכיבה על המדרכה ועבירות שיש בהן סיכון של הולכי רגל ומשתמשי דרך אחרים. סמכויות אלה צפויות להתרחב בעקבות שינויי חקיקה, ולראשונה תתאפשר החרמת כלי רכב חשמליים 'משודרגים' או כאלה שלא עומדים בתקן, מתן קנסות, עיכובים ואפילו הוצאת אוויר מגלגליו של רכב חשמלי שבעליו עבר עבירת תנועה.

ועצה אחרונה לרוכשים אופניים חשמליים

במידה והגעתם למסקנה שברצונכם לעשות את השינוי ולעבור להשתמש באופניים חשמליים, בעת ביצוע סקר השוק והרכישה חשוב לוודא שהאופניים מגיעים עם תו תקן ישראלי ואירופי, כך תוכלו להיות בטוחים שכלי הרכב הדו-גלגלי שאותו אתם רוכשים עומד בתקנות המקומיות.

והכי חשוב, שתהיה לכם רכיבה מהנה ובטוחה!