מאיזה גיל מפסיקים לעלות במדרגות?

הכניסה לגיל מבוגר, מביאה עימה לא מעט ברכות – היציאה לפנסיה והזמן הפנוי, היכולת להשקיע בתחביבים חדשים, ועוד. עם זאת, הגיל המתקדם גם עלול להביא עימו לבעיות חדשות – כולל גם הגבלות בתנועה וביכולת הניידות. בין השאר, מדובר גם על חוסר היכולת לעלות ולרדת במדרגות – מה שדורש מעליות שיהיו בכל מקום, ולעתים אפילו התקנה של מעלית בתוך הבית במידה והוא כולל יותר מקומה אחת. אולם, מאיזה גיל מפסיקים לעלות במדרגות?

קשה להצביע על גיל ספציפי
● תהליך הזקנה הוא תהליך – צריך תמיד לזכור כי זיקנה איננה מצב קבוע, אלא זהו תהליך, ותהליך מטבעו הוא עניין מתמשך. כיום, נהגו לסווג את הזיקנה לשלוש קטגוריות שונות: זיקנה "צעירה" שהיא בין גיל 65 ל75, זיקנה אמצעית שהיא עד גיל 85, ואילו הזיקנה המופלגת היא מגיל 85 ומעלה. לכן, צריך להבין שבכל מקרה, אין גיל אחד שהחל ממנו כל האנשים מפסיקים לעלות במדרגות. חלק מהמבוגרים יפסיקו לעלות במדרגות ויעלו עם מעליות החל מגיל 70, ואחרים יכולים לעלות במדרגות גם בגיל 86.
● מתי זה מתחיל? – הקשיים בעליה במדרגות, והרצון לעלות יותר עם מעלית, מתחיל לרוב עוד בשלב של הזיקנה הצעירה, וזה בהחלט יכול להופיע אצל אנשים רבים עוד לפני גיל 70. חלק מהאנשים אף מדווחים על קשיים בעליה במדרגות עוד לפני גיל 65. כמעט אצל כל האנשים המבוגרים עד גיל 75 יופיעו קשיים ביכולת לעלות במדרגות.
● ומתי יש הפסקה מוחלטת? – מאחר שמדובר על תהליך, הרי שלא תמיד מדי כשחשים בקושי האנשים עוברים לעלות רק עם מעליות. עם זאת, לרוב עד לגיל 90, כמעט כל האנשים המבוגרים יפסיקו כמעט לחלוטין לעלות במדרגות, למעט מקרים יוצאי דופן כמובן שיכולים להתרחש מעת לעת.

מעלית

מעלית

חשוב מאד להיערך לכך
כמובן שלצד הקושי לעלות במדרגות יכולים להופיע בהמשך קשיים נוספים בניידות. זה אומר שלא יהיה צורך רק לעלות עם מעלית, אלא גם להיעזר במקל הליכה, בהליכון, ובהמשך אולי אף בכסא גלגלים. חובה תמיד להיערך לכך מבחינת הציוד הנדרש, הסיוע הסיעודי, הליווי המשפחתי, ועוד.