מאיזה גיל ניתן לבצע בדיקת שמיעה במכון שמיעה?

אנו נוטים לעתים לחשוב, כי מי שהולכים אל מכון שמיעה לעבור בדיקת שמיעה, הם אך ורק אנשים מבוגרים מאד, אשר עם השנים, שמיעתם נחלשת, והם זקוקים למכשירי שמיעה. האמת היא שאם אנחנו שואלים את עצמנו מהו הגיל המינימלי לבדיקה הראשונה – התשובה היא שאין בהכרח גיל כזה! יש מקרים שבהם עורכים את הבדיקות גם לתינוקות בני חודשיים עד חצי שנה בלבד. כמובן שבכל מקרה בו עולה צורך לבצע בדיקת שמיעה, בין אם למבוגר ובין אם מדובר בילד, רצוי לבצע אותה במכון שמיעה מקצועי.

 כמה דוגמאות לבדיקות בגילאים מוקדמים

  • האם הילד מגיב לרעשים? – אחד הסימנים לכך שהשמיעה תקינה, היא, תתפלאו לגלות, שהילד נבהל מרעשים. הגיוני בדיקת שמיעה - מאיזה גיל?שהרעש יעורר את הילד, יפחיד אותו, או לכל הפחות יגרום לו להסתובב ולהסב את תשומת ליבו. אם הילד לא מגיב לרעשים חזקים ומפתיעים – אולי יש לו בעיית שמיעה. שימו לב שהנחה כזו והפניה אל מכון שמיעה לא תתבצע על בסיס פעם אחת שהילד לא הגיב – אלא כמובן דפוס חוזר.
  • גורמי סיכון מלידה – יש מקרים בהם הרופאים ימליצו להורים עוד מלכתחילה, ללכת עם הילד לבדיקת שמיעה בגיל מוקדם, משום שבתנאי הלידה היו בעיות שהתגלו – מחלת צהבת אצל התינוק, לידה במשקל של פחות מ1.5 ק"ג, זיהום בזמן הלידה, אשפוז של התינוק לאחר הלידה וכיו"ב. אלו מקשרים שבהם יש סיכון גבוה יותר לבעיות שמיעה, וכמובן שכדאי לבדוק זאת בשלב מוקדם. בנוסף, במקרים בהם יש סיכוי לליקויי שמיעה באופן תורשתי, כמובן שגם אז יהיה מומלץ להורים לבצע בדיקה.
  • בדיקה אצל פעוטות – גם בגילאי שנה עד ארבע יש סיכוי להתפתחות של בעיות שמיעה – יש לשים לב האם הילד מגיב לשם שלו, האם הוא מצליח לדבר (חרשים מתקשים כמובן בדיבור כי אין להם את יכולת החיקוי לצלילים), והאם בגילאים מבוגרים יותר הוא שואל שוב ושוב "מה?", מגביר את הווליום בטלוויזיה ועוד.

 לא להזניח את הנושא בשום מצב

ישנם הורים שחוששים לעיתים להגיע למכון שמיעה מחשש שיגלו כי לילד יש בעיה, אך זכרו:
הבדיקה היא לא זו שמובילה לבעיות, אלא מגלה אותן – ולאחריה אתם כמובן תוכלו לגבש את הפתרון המתאים במידה ונדרש. ככל שתקדימו לטפל כך יטיב לילד, שבסופו של דבר נימצא בראש סדר העדיפויות.