מאיזה גיל ניתן להוציא רישיון לכריתת עצים?

 

אחד מתחומי העבודה המרתקים ביותר בישראל, הוא התחום של כריתת עצים. אמנם לכולנו יש דימוי בראש של חוטב העצים מהיערות – אך כורתי העצים בישראל לא הולכים סתם כך לכרות את העץ. הם עושים זאת תחת בקשות של גורמים פרטיים או גורמי ציבור – ואחר שקק"ל אשרו את כריתת העץ ברוב המקרים. זו עבודה שמחיבת דיוק, הקפדה על בטיחות, וגם מודעות אקולוגית. השאלה היא כמובן – מאיזה גיל אפשר להגישם את החלום ולעבוד בתחום?

כמה נקודות שחשובות בנוגע לגיל

  • קביעת הגיל לקורס – קודם כל, על מנת לעבוד בתור כורתי עצים, אתם נדרשים לעבור קורס גיזום עצים. זה קורס שבמהלכו מכשירים אתכם באופן ספציפי בנוגע לפיזיולוגיה של העץ, כיצד מבצעים עבודה בגובה בבטיחות, איך עובדים עם הציוד לכריתה, כיצד גוזמים שורשים וענפים,  איך עובדים עם נקודות עיגון על העץ, ועוד. למעשה הקורס של הכריתה קשור כאמור בקורס הגיזום והדברים הולכים ביחד. דעו שעל מנת להתקבל לקרוס עליכם להיות בני 18 לפחות – ולכן זה הגיל המינימלי שהחל ממנו אפשר גם להוציא את הרישיון עבור כריתת עצים.כורת עצים
  • שימו לב להסמכה מוקדמת יותר – מרבית כורתי העצים לא מקבלים את הרישיון בגיל 18. מדוע? בעיקר כי על מנת להתקבל לקורס כורתי העצים, חלק גדול ממוסדות הלימוד מחייבים אתכם לעבור קורס גננות מסוג 1, או שאתם תצטרכו פשוט להירשם לקורסי מבואות לפני שיתחיל קורס הגיזום והכריתה. שימו לב שקורס הגננות לכשעצמו הוא ארוך מאד ויכול להימשך שנה שלמה – ורוב האנשים לא מצליחים ללמוד את התחום לפני גיל 18, גם אם הדבר מותר. נוסף על כך, בגיל 18 רוב האנשים מתחילים שירות בצבא או שירות לאומי, ומרביתם לא מוצאים זמן להתחיל בקורסי גננות או גיזום.

אז מה זה אומר על הגיל?

מבחינה חוקית כאמור, אתם יכולים להוציא רישיון לכריתת עצים החל מיום הולדת 18 שלכם – שזה היום שבו מותר לכם להירשם לקורס לגיזום עצים. עם זאת, כדאי לקחת בחשבון שלרוב מבחינה פרקטית – אתם תתחילו את הקורס בשלבים מאוחרים יותר בחייכם.