מאיזה גיל ניתן להוציא רישיון על רכב הסעות?

אדם שמעוניין להוציא רישיון על רכב הסעות צריך לקבל הסמכה של משרד התחבורה. ההסמכה ניתנת רק עבור נהגים עם רישיון לאוטובוס. כתוצאה מכך, ההנחיות הרלוונטיות של משרד התחבורה מאפשרות נהיגה על רכב הסעות רק עבור בעלי רישיון בדרגה D1 או D. אלו המאפיינים של כל דרגת רישיון:

א. רישיון נהיגה בדרגה D – זהו רישיון לאוטובוס שאותו ניתן לקבל מגיל 21 בלבד. עם זאת, הגיל המינימאלי למבחן העיוני הוא 20 והגיל המינימאלי למבחן המעשי זהה. הגיל המינימאלי ללימוד הוא 18 ומי שמחזיק ברישיון בדרגה B חייב לעבור מינימום 40 שיעורים לעומת מי שמחזיק ברישיון בדרגה C1 שיכול להסתפק ב-30.

ב. רישיון נהיגה בדרגה 1D – חברת הסעות שמעוניינת להעסיק נהג על מונית, רכב סיור ואוטובוס זעיר במשקל של עד 5,000 ק"ג ועם מספר מקומות ישיבה של עד 16 נוסעים בלבד יכולה לדרוש רישיון נהיגה בדרגה 1D. הגיל המינימאלי למבחן העיוני והמעשי ברישיון הזה הוא 20, הגיל המינימאלי ללימוד הוא 18 והגיל המינימאלי לקבלת רישיון הוא 21 – אך אין צורך במספר שיעורים מינימאלי.

כמו כן, התנאים לקבלת רישיון נהיגה בדרגה 1D/D ולאחר מכן להסמכה של משרד התחבורה כנהג בחברת הסעות הם קורס רכב ציבורי, 8 שנות לימוד לפחות, שנתיים ותק בדרגות הרישיון B או C ועמידה בתקנות תעבורה מסוימות. בנוסף, המועמד נדרש להוכיח חדות ראייה בשתי העיניים אך רשאי להסתייע במשקפיים או עדשות.

הסמכה דרך חברת הסעות

חלק מהחברות מגייסות נהגים ולוקחות אחריות על תהליך ההסמכה. כל עוד הנהג עומד בתנאים של משרד התחבורה ובהנחיות השונות, אין בעיה עקרונית לגבי הסמכה דרך חברת הסעות. הדבר החשוב הוא להעמיד את הבטיחות בראש סדר העדיפויות ולדאוג לאינטרסים של הנוסעים.

לסיכום, שירותי הסעות ניתנים בדרך כלל באמצעות רכבים כמו אוטובוס ומיניבוס. נהיגה על הרכבים האלה מחייבת הסמכה מיוחדת ודרגת רישיון ספציפית. משרד התחבורה מגדיר מי רשאי לקבל את הרישיון והגיל המינימאלי הוא 20 לדרגת 1D ו-21 לדרגה D.