מאיזה גיל ניתן להיות עובד סיעודי?

עבודה סיעודית היא עבודה בעלת חשיבות גבוהה מאוד, ולא מעט תעסוקה ופרנסה

תחום הסיעוד הוא תחום שתמיד יש בו צורך באנשי מקצוע. תחום הסיעוד הוא למעשה תחום טיפולי שנועד לתת מענה יום יומי עבור אנשים שזקוקים לסיוע במשימות היום יומיות הבסיסיות ביותר, ובדרך כלל מדובר באנשים שמגיעים למצב זה בעקבות גיל, בעקבות מחלה כזו או אחרת או בעקבות נכות פיזית. מצבים אלה הולכים והופכים לשכיחים יותר בעולמנו כיום, עם מערכת הרפואה המודרנית והמתקדמת שמקיפה אותנו – ומשום כך יש צורך בעובדי סיעוד רבים, ומדובר בתחום שתמיד יש בו עבודה ומשום כך גם אפשרויות הפרנסה הן לא מועטות בו. בין אם מדובר בתעסוקה במסגרת בתי חולים, ובין אם במסגרות פרטיות בבית המטופל או במסגרות של בתי אבות או דיור מוגן – עבודה לא חסר, וצריך לדעת כיצד מגיעים לתעסוקה בתחום ומהן הדרישות לכך. אחת השאלות הנפוצות ביותר בהקשר זה היא כמובן מאיזה גיל ניתן לעבוד בתחום – וננסה לענות על השאלה הזאת כעת.

מאיזה גיל ניתן להיות עובדים סיעודיים? מהם התנאים לעבודה בתחום הסיעוד?

  • מהן הדרישות לעבודה? עבודה בתחום הסיעוד היא עבודה שנדרשת הכשרה מקצועית ואף אקדמית על מנת לעבוד בה בצורה בטוחה ומקצועית באמת. לימודי סיעוד הם כאמור לימודים אקדמיים שנלמדים במגוון מסגרות אקדמיות בישראל כיום – החל מאוניברסיטאות וכלה במכללות. הדרישות לקבלה ללימודים הן ציוני בגרות, פסיכומטרי או ניסיון קודם בעבודת סיעוד. משום כך, ניתן להבין כי לא ניתן להתחיל מסגרת לימודים שכזו קודם לגיל 18. הלימודים עצמם אורכים כארבע שנים – ונדרש סיום מוצלח שלהם בכדי להתחיל לעבוד בפועל בתחום הסיעוד במסגרות שונות, בדגש על בתי חולים ועל מסגרות רציניות ומקצועיות של סיעוד כמו דיור מוגן ובתי אבות.
  • אז מאיזה גיל ניתן לעבוד? כפי שהסברנו, משום שיש צורך בבגרות מלאה ובציון פסיכומטרי מתאים על מנת להתחיל ללמוד סיעוד, גיל תחילת הלימודים המינימלי הוא 18, לאחר סיום התיכון (גם אם מסיימים מוקדם יותר – זה הגיל המינימלי). פירוש הדבר הוא שעד סיום הלימודים, גיל 21-22 יהיה הגיל המינימלי בו יהיה ניתן להתחיל לעבוד בפועל כאחים ואחיות סיעודיים. ישנם מקרים בהם מסגרות כמו דיור מוגן ובתי אבות סיעודיים יעדיפו לעבוד רק עם עובדי סיעוד בגיל מבוגר מעט יותר – והדבר תלוי גם בדרישות הספציפיות של כל מוסד פרטי או ציבורי באשר הוא.

בכדי לעבוד במסגרות איכותיות ורווחיות של סיעוד, יש להשקיע בלימודים שלוקחים מספר שנים

עבודה בתחום הסיעוד דורשת לימודים והכשרה מעשית נרחבת, וברור שישנו גיל מינימלי שבו ניתן להגיע לעבודה בתחום זה. עם זאת, הדבר חשוב מאוד על מנת ליצור בעובדי הסיעוד את הבגרות הנפשית ואת בסיס הידע והמקצועיות הנחוץ על מנת לספק את הטיפול הטוב ביותר לכל מטופל ומטופלת סיעודיים.