מאיזה גיל ניתן להשתמש במלגזות חשמליות?

נהיגה על מלגזות מכל סוג מחייבת רישיון בדרגה 1 או B, ביצוע מבחן לקבלת היתר וגיל מעל 18 שנים. עם זאת, בכלי רכב הנדסי עם כושר נשיאה של עד 20 טון יש צורך גם במבחן והיתר ספציפי נוסף

משרד התחבורה קובע דרגות רישיון שונות לכלי רכב שונים. דרגה 1 מעניקה רישיון לטרקטור ובין היתר מהווה תנאי בסיסי לנהיגה על מלגזות. יחד עם זאת, לצורך נהיגת מלגזה חייב הנהג בהדרכה ובביצוע מבחן לקבלת היתר. הגיל המינימאלי לתהליך הוא 18 שנים. דרגת הרישיון עצמה ניתנת על ידי משרד התחבורה וההיתר על ידי בתי ספר העוסקים בתחום.

הגיל המינימאלי למבחן עיוני לקבלת רישיון מדרגה 1 הוא 15.5, בעוד הגיל המינימאלי לביצוע המבחן המעשי הוא 16. הגיל המינימאלי ללימוד הוא 15 והגיל המינימאלי לקבלת רישיון דרגה 1 גם הוא עומד על 16. התנאים לקבלת רישיון הם קורס עיוני ומבחן מעשי בטרקטור.

גם בעלי רישיון בדרגה B יכולים לקבל היתר להפעלת מלגזה חשמלית. זהו רישיון על רכב מנועי במשקל כולל מותר על 3,500 ק"ג, בו הנהג רשאי להסיע עד 8 נוסעים וגרור במשקל של עד 1,500 ק"ג. הגיל המינימאלי למבחן עיוני בדרגת הרישיון הזו הוא 16.5 לעומת הגיל המינימאלי למבחן מעשי שעומד על 16 ותשעה חודשים. הגיל המינימאלי ללימוד הוא 16.5, הגיל המינימאלי לקבלת רישיון הוא 16 ותשעה חודשים ומספר השיעורים המינימאלי שיש לעבור הוא 28.

מלגזה

מה עושים אחרי שמקבלים רישיון דרגה 1 או דרגה B?

חשוב להדגיש כי בכל מקרה ניתן לנהוג על מלגזות רק מגיל 18 ומעלה. התהליך אחרי הוצאת רישיון דרגה 1 או דרגה B לא קשור לגיל, היות והתנאים המוקדמים הם אלו:

א. טופס ירוק – יש למלא טופס ירוק שבו כלולות בדיקות רפואיות ובדיקות ראייה. את הטופס הירוק מגישים לבתי הספר ללימוד נהיגה על כלי מכני הנדסי המשמש לשינוע והובלת מטען. כל אדם שמעוניין להוציא רישיון ולקבל היתר חייב להשיג את הטופס הזה ולהביא אותו לתחילת הקורס.

ב. לימודי נהיגה – זהו שלב שנמשך מספר ימים בודדים בלבד עבור נהגים עם רישיון בדרגה 1 או B ומעל גיל 18. לימודי נהיגה מעשיים מתקיימים תחת פיקוח ובקרה של מורים מוסמכים.

ג. לימודי תיאוריה – קבלת היתר מותנית בלימודי תיאוריה במשך 10 שעות אקדמיות. הלימודים כוללים חומר תיאורטי מגוון על חוקי בטיחות, תפעול כלים, תקנונים, היתרים, הגבלות ועוד.

ד. מבחן מעשי – אחרי כל האמור לעיל יכולים נהגים מעל גיל 18 להירשם למבחן מעשי.

רישיון מלגזה אינו רישיון קבוע וכל אדם שמחזיק בו צריך לעבור רענון נהיגה אחת לשנה. רענון הנהיגה עוסק בנושאי בטיחות ותורם לעדכון הנהגים בחוקים החדשים.