מאיזה גיל ניתן להתקין פרקטים?

אין חוק ספציפי שקובע מאיזה גיל מותר להתקין פרקטים ולכן יש אנשי מקצוע בטווח רחב של גילאים. עם זאת, כדאי לשים לב לדרישות המקצוע ובעיקר להקפיד על הוראות הבטיחות.

שירותי התקנת פרקטים ניתנים על ידי חברות בכל רחבי הארץ. למרות שבדרך כלל מדובר על אנשי מקצוע בוגרים, החוק עצמו לא מגביל את העובדים. המשמעות היא שאין כלל ספציפי שקובע מאיזה גיל אפשר או מותר לבצע את ההתקנה.
באופן עקרוני ניתן לשלב גם בני נוער בשירותי התקנה, להכשיר אותם לטובת תחזוקה שוטפת של פתרונות ריצוף ולעודד אותם לקחת חלק גם בעבודות ליטוש ופוליש. לכן השאלה היחידה שעל הפרק היא מה מקובל בתחום ועל מה שמים דגש כאשר בוחרים אנשי מקצוע.

כללי המפתח להכשרת מתקין פרקטים

קיימת הסכמה לגבי הדרישות מאנשי המקצוע בתחום ההתקנות. הנה למשל כללי המפתח המקובלים בכל הנוגע להתקנת פרקטים:

א. כוח פיזי – שירותי התקנה של פתרונות ריצוף מכל סוג מחייבים הפעלה של כוח פיזי. מטבע הדברים, נער בגילאי העשרה לא מסוגל להרים לבדו את קורות העץ או המשטח הסינתטי. הוא זקוק לעזרה וסיוע והוא צריך גם לשתף פעולה עם אנשים אחרים. כוח פיזי מתאים הוא תנאי להתקנה יסודית ומקצועית של כל סוגי העץ.

ב. ניסיון – גברים ונשים צעירים/ות בדרך כלל לא מחזיקים בניסיון הנדרש על מנת לבצע את ההתקנה. הניסיון בא לידי ביטוי ביכולת להתאים את סוג ההתקנה לסוג המשטח, להבחין בין מאפייני התקנה על משטח בטון או משטח חולי וכן הלאה. הניסיון הוא פקטור משמעותי ברמת המקצועיות של ההתקנה ויש להתייחס אליו כאשר בוחרים איש מקצוע.

ג. הוראות הבטיחות – נושא הבטיחות צריך לעמוד בראש סדר העדיפויות בכל הנוגע להתקנת פרקטים. יש להיזהר משבבי העץ בעבודה עם משטחים, לוודא הרמה ושינוע נכונים של הקורות ממקום למקום ולשים לב לשימוש בציוד מיוחד לצורך יישור המשטח. רק מגיל 18 ומעלה ניתן להקפיד על כל כללי הבטיחות ובמקביל גם לוודא התקנה מקצועית.

האם צריך ללמוד את המקצוע ואיך עושים זאת?

הכשרת אנשי מקצוע בתחום של התקנת פרקטים נעשית ברוב המקרים באופן חופשי. המשמעות היא שניתן ללמוד את העבודה תוך כדי התנסות בשטח, על ידי הצטרפות למתקינים מקצועיים ומנוסים ותוך קבלת אחריות על משימות יחסית פשוטות. למידה של המקצוע דרך השטח מבטיחה רמה גבוהה של מיומנות ומסייעת להשתלב בענף. בנוסף, בשלבים מאוחרים יותר של ההכשרה אפשר להירשם ללימודי טכנאות או להעשיר את הידע האישי עם תחומים מקבילים.

לסיכום, אין גיל מינימאלי עבור שירותי התקנת פרקטים. הגיל נקבע על פי הכללים המקובלים בענף ובדרך כלל הוא מתייחס לבני 18 ומעלה משיקולי בטיחות, כוח פיזי וצבירת ניסיון.