מאיזה גיל ניתן לטפל בפלטפוס אצל ילדים?

פלטפוס אצל ילדיםבעזרת אבחון מוקדם ניתן לטפל בפלטפוס כבר בגיל צעיר

פלטפוס היא אחת הבעיות האורתופדיות הנפוצות והמכורות ביותר בעולם. משמעות המילה פלטפוס היא רגל שטוחה, כלומר, קשת כף הרגל האורכית אינה מכופפת כראוי ולכן כף הרגל נחשבת שטוחה. כאשר מאבחנים פלטפוס בגיל צעיר ניתן למנוע את התפתחות הבעיה ואף למנוע אותה במקרים מסוימים. עד גיל שלוש לכל הילדים יש כפות רגליים שטוחות יחסית שכן בגיל זה קשתות כף הרגל מתפתחות. אם בגיל ארבע לילד עדיין יש כף רגל שטוחה, יש סיכוי שלילד יש פלטפוס ולכן חשוב לקחת אותו לבדיקה אצל אורתופד. חשוב להבין כי בגיל זה יש סיכוי למנוע את התפתחות הבעיה ולכן כדאי לראות אורתופד בהקדם האפשרי.

כיצד ניתן לטפל בפלטפוס?

כאמור, פלטפוס נובע מבעיה מבנית של הקשת הרוחבית של כף הרגל. בגיל צעיר, כף הרגל עדיין מתפתחת ומקבלת לאט לאט את צורתה הסופית, לכן הסחוס עדיין רך וגמיש יחסית וטיפול מתאים יכול לשנות את מבנה כף הרגל ולמנוע פלטפוס. הטיפול בפלטפוס נעשה על ידי הקניית הצורה המקושתת לכף הרגל במספר דרכים שונות.

מדרסים
שיטת הטיפול הנפוצה ביותר בפלטפוס היא באמצעות מדרסים מיוחדים המותאמים אישית לכל ילד. מדרסים אלו מקלים על כף הרגל ומקנים לה את צורת הקשת שחסרה לה. מאחר ובגיל צעיר סחוס כף הרגל רך יחסית, השימוש במדרסים אף יכול לסייע בהתפתחות תקינה יותר של כף הרגל.

נעליים מיוחדות
בדומה למדרסים, ישנם נעליים מיוחדות שתפקידן להגביה את קשת כף הרגל ולתמוך בצורה טובה יותר ממדרסים. נעליים אלו לרוב ישמשו טיפול למקרים מעט מורכבים יותר.

ניתוח
ישנם מצבים מאוד מורכבים של פלטפוס בהם יש צורך בניתוח כף הרגל על מנת להחזירה לצורה תקינה, במקרים אלו לרוב הילד יסבול מכאבים עזים בדריכה על כף הרגל. מקרים אלו הם נדירים יחסית ולפני שמבצעים ניתוח חשוב לקבל מספר חוות דעת מרופאים שונים.

 אבחון מוקדם יוכל לעזור לילדכם

טיפול בפלטפוס בגיל צעיר יכול להוביל לתוצאות מעולות אשר לעיתים אף מונעות את התפתחות הבעיה לגמרי. לכן חשוב מאוד לאבחן את ילדכם כבר בסביבות גיל ארבע כדי להבטיח שבמידה והוא סובל מהבעיה, יהיה ניתן לפתור אותה.