מאיזה גיל ניתן לעבור קורס מפעילי צמ"ה?

הפעלת מיני מחפרון וסוגים אחרים של ציוד מכני הנדסי מחייבים הכשרה ייעודית וקבלת רישיון. צה"ל מפעיל קורסים המציעים הכשרות בשלושה שלבים, ולאחר כל שלב ניתן לקבל רישיון נהיגה על סוג אחר של כלי צמ"ה:

א. שלב 06 – זהו רישיון חלקי למספר כלי רכב פופולאריים בקטגוריה של ציוד מכני הנדסי. בין היתר ניתן לעבור הכשרה בשלב 06 על מנת לקבל רישיון נהיגה על מכבש ומחפר. עם זאת, זהו השלב היחיד בו הרישיון אינו תקף באזרחות.

ב. שלב 07 – זו הכשרה המתבצעת על כלי צמ"ה זחליים. ההכשרה נלמדת על טרקטור זחלי אך לקראת סיום לומדים לנהוג גם על יעה זחלי, דחפורים וכדומה. הכשרה בשלב 07 נמשכת 7-8 חודשים בבסיס להנדסה צבאית בדרום.

ג. שלב 08 – זהו שלב המכשיר נהגים על כלי צמ"ה אופניים. יש קורס ארוך המיועד לחיילים ללא רישיון נהיגה אזרחי, לעומת קורס קצר המיועד לחיילים עם רישיון 02. זהו גם השלב אותו חיילים צריכים לעבור כדי להפעיל מיני מחפרון, מפלסת, מיני מעמיס ומחפר זחלי.

תנאי קבלה, קהל יעד ואפשרויות תעסוקה לאחר רישיון מיני מחפרון

לא רק במסגרת צה"ל ניתן לקבל את הרישיון הדרוש להפעלת מיני מחפרון וכלי צמ"ה אחרים. קורס פרטי מיועד לכל אדם המעוניין לקבל רישיון, או לאנשים עם ותק. המועמד צריך להיות בגיל 17 ומעלה, בעל רישיון נהיגה בטרקטור וותק מעשי של חצי שנה לפחות בנהיגה. אנשים בעלי רישיון נהיגה בדרגה B על רכב פרטי עומדים גם הם בתנאי הקבלה ויכולים להירשם לקורס הפרטי.מיני מחפרון - מאיזה גיל ניתן לעשות רישיון?

מועמדים לקורס מפעילי צמ"ה באזרחות צריכים להמציא טופס רש"ל 18 ממשרד הרישוי, להחתימו על ידי רופא עיניים מוסמך ועל ידי הרופא המשפחתי. על הטופס צריך לציין במפורש כי המועמד "רשאי להשתתף בקורס מפעילי צמ"ה".

הקורס נמשך 30-40 שעות אקדמיות ואחריו ניתן להגיש מועמדות לעבודה אצל קבלני עבודות עפר, קבלני בניין, חברות שיפוצים ועוד. בנוסף, כל אדם עם רישיון להפעלת מיני מחפרון יכול להציע שירותי צמ"ה באופן פרטי.