מאיזה גיל ניתן לפנות אל משרד חקירות?

לא מעט אנשים פונים למשרדי החקירות, בשפע של בקשות. יש מי שיפנה אל משרד חקירות כדי שיבצע מעקב אחרי בן או בת הזוג שלו ויבדוק האם הם בוגדים בו. יש מי שיפנו למשרד החקירות בבקשה לאתר בעלי חוב שנעלמו – או לבצע איתור נכסים של בעלי חוב. לעתים אנשים פונים בכדי שיאתרו קרובי משפחה שלהם שאבדו, ולעתים אנשים פונים למשרדי החקירות בכדי שאלו יבצעו עבורם חקירות מגוונות בחו"ל ולא בארץ. מעל לכל זה עומדת לעתים השאלה – החל מאיזה גיל אנשים יכולים לפנות למשרד החקירות? האם ישנו גיל מינימלי? איך החוקרים מתייחסים לפונים הצעירים?

להבין לעומק את פעולת המשרד ואת הגיל המקובל

  • האם ישנה הגבלה חוקית? – החוק לא מגביל את גילו של אדם אשר יפנה אל משרד חקירות בבקשה שיפתח בחקירה. משרד חקירותלעניין זה, גם קטין יכול לפנות למשרד החקירות, לא משנה בן כמה הוא. מדובר בעצם על שירות פרטי לגמרי אשר איננו מוגבל בגיל. החוקר הפרטי ברמה העקרונית, צריך כמובן להפעיל את שיקול הדעת – בהתאם לגילו של האדם שעומד מולו, וגם טיב הבקשה שלו. יש למשל ילדים שרוצים לפנות למשטרה בבעיה שיש במשפחה ופונים בטעות למשרדי החקירות – ועל החוקר מוטלת החובה להפנות את הילד למשטרה ואף ליידע את המשטרה על כך.
  • כסף – כאמור, אין שום מגבלה על הפניה לחוקר פרטי, אך כדאי לזכור דבר אחד – עבור העבודה אשר משרד חקירות מבצע עבורכם, אתם צריכים לשלם. העלויות של החקירה משתנות ונעות בין מאות לאלפי שקלים. זהו כמובן סכום אשר רוב בני הנוער, ובוודאי הילדים ממילא לא יכולים לממן בעצמם. לכן, אנחנו צריכים להניח שלאדם שפונה יש יכולת של השתכרות עצמאית שהיא משמעותית. באופן עקרוני, בני נוער מגיל 14 יכולים לעבוד – אך רק בחופש הגדול והשכר שלהם מוגבל מאד. אם אנו מסתכלים על כושר השתכרות משמעותי יותר, הרי שרק נער מגיל 16 יכול לעבוד באופן קבוע,
    ובסכומים שהוא יחסוך – הוא יכול לפנות לחוקר הפרטי. לכן, אנו שמים את גיל 16 כגיל המינימלי שממנו הגיוני שבן נוער יפנה לבדו לחוקר הפרטי.
  • למה שאדם צעיר יפנה למשרד חקירות? – אנו נוטים להסתכל על העבודה של משרד חקירות, כעבודה הקשורה בעיקר לעולמם של המבוגרים. לא מעט מהלקוחות של משרדי החקירות הם בכלל גופים מוסדיים ומכובדים כמו למשל חברות הביטוח. גם כשאדם פרטי פונה לחברת הביטוח, זה לרוב מסיבות הקשורות לעולם המבוגרים – בני זוג נשואים אשר בוגדים בהם, אדם בעל חוב שנמלט, איתור נכסים, איתור ירושה, וכיו"ב. עם זאת, יש בהחלט גם לחלק מבני הנוער סיבה טובה לפנות לחוקר הפרטי.

    כך למשל, בן נוער שרוצה לאתר את אחד מההורים שלו אשר נעלם מבלי להותיר עקבות. כמו כן, בני נוער שיודעים שהם מאומצים או שגילו זאת, יכולים לפנות לחוקרים פרטיים על מנת שאלו ימצאו עבורם את הוריהם הביולוגיים (רק מגיל 18 המדינה מאפשרת חשיפת מידע). מעבר לכך, בני נוער יכולים לפנות לחוקר פרטי על מנת שזה יוכל להוכיח את זכאותם לירושה של קרוב משפחה שנפטר, או שיאתר נכסים של הוריהם אשר נפטרו והורישו להם את כל נכסיהם.

אז מה אם כן המסקנה הסופית?

אם אנחנו מצרפים את כל הנתונים יחד, הרי שהגיוני שהחל מגיל 16, בני נוער יפנו למשרדי החקירות. כמובן שמדובר על כמות  קטנה יחסית. לרוב, החל מגיל 18 יש קפיצה בפונים – ובמיוחד אחרי השירות הצבאי, כשאנשים מתחילים בחיים עצמאיים, יש להם גם יותר סיבות וגם יותר יכולת לפנות למשרד החקירות.