מאיזה גיל נשים דתיות חובשות פאה?

ההלכה היהודית מחייבת נשים נשואות להשתמש בכיסוי שיער. עבור הכיסוי מקובל להשתמש במטפחת ראש, כובע או פאה פאהנכרית. בניגוד למה שנהוג לחשוב, נשים דתיות לא חובשות פאה מגיל מסוים. ההלכה קובעת כי הפאה נדרשת רק לאחר הנישואין. המשמעות היא שכל אישה דתית חובשת את הפאה בגיל אחר. יש נשים שמתחתנות מוקדם ולכן חובשות פאה כבר מגיל 17 או אפילו פחות, לעומת נשים דתיות שנכנסות בברית הנישואין מאוחר יחסית ולכן חובשות את הפאה רק בגיל מבוגר.

מבחינת שיעור הכיסוי בעזרת פאה, ההבדלים הם בעיקר בין הקהילות היהודיות. אלו הדגשים אותם כדאי להכיר בהקשר של נשים נשואות:

  • בחלק מהמנהגים מותר לגלות שתי אצבעות מהשיעריש מנהגים מחמירים המחייבים כיסוי מלא וללא שערה גלויה
  • אסור לגבר ללמוד תורה או להתפלל כנגד שיער גלוי של אישה
  • קיימת מחלוקת לגבי כיסוי ראש לרווקות בעת תפילה ולימוד תורה

האם תמיד מותר להשתמש בפאה נכרית?

השימוש בפאות בתור כיסוי ראש עומד גם הוא במרכזה של מחלוקת רבת שנים. ראשית, יש דעות הסוברות כי פאה נכרית עולה בקנה אחד עם דרישות ההלכה. לפי הדעות הללו, ניתן להשתמש בפאה נכרית בדיוק כפי שמשתמשים במטפחת או בכל כיסוי בד ייעודי אחר עבור שערות הראש. מנגד, דעות אחרות רואות בפאה דבר מוקצה שאינו יכול לשמש בתור כיסוי ראש. קשה לענות בצורה חד משמעית על השאלה האם מותר להשתמש בפאה נכרית ולכן כל אישה יכולה להתייעץ עם הרב שלה.

המטרה העיקרית של כיסוי ראש לנשים נשואות הוא לשמור על צניעותן. יחד עם זאת, אי אפשר להתעלם מהעיצוב הדקורטיבי של הפאה ומהנוכחות שלה. פאות מיוצרות כיום מחומרי גלם איכותיים, אסתטיים ונעימים. נשים נשואות ודתיות יכולות להשתמש בפאה מגיל צעיר מבלי לפגוע בתחושת הדימוי העצמי או הביטחון. הדבר החשוב בהקשר הזה הוא לבצע התאמה אישית של הפאה מול אנשי מקצוע. פאה אמורה להתאים למבנה הקרקפת, לסוג השיער ולתווי הפנים של נשים בכל הגילאים.