מאיזה גיל עושים תכנית חסכון לכל ילד?

 

תוכנית החיסכון החדשה של הביטוח הלאומי "תוכנית חיסכון לכל ילד" תחל לפעול החל מינואר 2017, ותכלול הפקדה של 50 ₪ בכל חודש עבור כל ילד במדינת ישראל. ההפקדה תהיה רטרואקטיבית- החל מחודש מאי 2015. בידי ההורים ניתנת האפשרות להפקיד 50 ₪ נוספים לחיסכון של הילד בכל חודש וזאת על חשבון קצבת הילדים החודשית המשולמת על ידי הביטוח הלאומי אף היא.

מתי מתחילים לחסוך?

המדינה מתחילה לחסוך עבור כל ילד החל מלידתו. כלומר, כל תינוק שנולד באופן אוטומטי המדינה מתחילה לחסוך עבורו כסף, כך שכשיגיע לגיל בגרות יהיה לו חיסכון ואפשרות להתחיל את חייו הבוגרים עם סכום מסוים בידיו. הסכום הסופי אליו יגיע החיסכון תלוי באפיק ההשקעה אותו יבחרו ההורים, כאשר הבחירה הראשונה היא בין הפקדה לתוכנית חיסכון בנקאית לבין השקעה בקופת גמל בה התשואה עשויה להיות גבוהה יותר אך גם הסיכון להפסד גבוה יותר.

תכנית חסכון

ומה לגבי ילדים גדולים?

אמנם התוכנית מיועדת החל מגיל לידה אך כל ילדי ישראל שטרם הגיעו לגיל 18 זכאים לה. כלומר, גם נער מתבגר בן 16 או 17 יקבל תוכנית חיסכון אישית שבה יופקדו לו הכספים. גם במקרה זה ההפקדה תהיה רטרואקטיבית החל ממאי 2015.

תוכנית של ילדים בוגרים אמנם תהיה קצרה יותר וכפועל יוצא מכך גם הסכום אותו יקבל אותו הילד בהגיעו לגיל המאפשר פדיון של תוכנית החיסכון יהיה נמוך יותר, אך זה כבר יותר מאלה שעברו את הגיל הרלוונטי לתוכנית ולא יקבלו שום תוכנית חיסכון על חשבון המדינה ובמידה וידם של הוריהם אינה משגת, הם יתחילו את גיל הבגרות שלהם ללא כל סכום התחלתי. כמו כן, החיסכון יכול להוות בסיס מעולה לחיסכון לטווח ארוך ולכן הוא רלוונטי בעצם, לכל ילד בכל גיל.

כמה ניתן לחסוך לילד לאורך השנים?

על פי בדיקה של משרד הכלכלה, ילד שנחסכו עבורו כספים בתוכנית החיסכון החל מגיל לידה עשוי להגיע לסכום של כ- 11 אלף ₪ ועד לסכום של כ- 40 אלף ₪. הסכום הסופי אינו ידוע מראש מכיוון שהוא תלוי בגורמים שונים כמו ההחלטה של ההורים האם להוסיף 50 ₪ נוספים בכל חודש לחיסכון, אותם ייגרע הביטוח הלאומי מקצבת הילדים, וכמובן ההחלטה היכן להשקיע את הכסף.

הורה שיחליט לבחור באחד המסלולים שמציעים הבנקים, ידעו מראש פחות או יותר לאיזה סכום יגיע החיסכון של ילדם מכיוון שהריביות הן מצד אחד קבועות אך יחד עם זאת הריביות הללו הן גם נמוכות יחסית. הורה שמחליט להשקיע בקופת גמל אמנם לוקח סיכון מסוים על כספי החיסכון והסכום הסופי שיקבל הילד בבוא העת אינו ידוע, אך גם התשואה שיכולה להניב תוכנית שכזו היא גבוה יותר. בקופות הגמל ניתן גם לבחור בין מסלולים בסיכון נמוך, בינוני או גבוה, וניתנת גם האפשרות לעבור בין המסלולים השונים במהלך השנים.