מאיזה גיל עלולה להיות צניחת רחם?

מה הוא בדיוק מצב של צניחת רחם, מה גורם לו ומהן התוצאות האפשריות של מצב זה?

הרחם בגוף האישה נתמך באזור שנקרא רצפת האגן – שמורכב מעצמות, שרירים, רקמות חיבור ומהאיברים השונים שעליו. כאשר אזור זה מאבד מחוסנו והרצועות התומכות את הרחם נחלשות, הרחם מתחיל בצניחה כלפי מטה. הגורמים לכך יכולים להיות לידה טראומטית שמחלישה את רצועות התמיכה ברחם, נטייה תורשתית למצב זה בשל פגיעה בייצור הקולגן והאלסטין, או בעקבות שינויים שנגרמים עם הגיל. התוצאות המידיות של צניחת הרחם משתנות בהתאם לרמת החומרה, ויכולות להיות התבלטות רקמה של ממש מחוץ לפתח הנרתיק, תחושת מלאות וכבדות בנרתיק, כאבים ואי נוחות, קושי במתן שתן ויציאות או בריחת שתן, וקושי בקיום יחסים.
מאיזה גיל עלולה להתרחש צניחת רחם? מה אפשר וצריך לעשות במצבים אלה?
מאיזה גיל זה קורה? סטטיסטית, מרבית הנשים שמדווחות על צניחת רחם ומקבלות טיפול למצב זה, הן בגיל 40 ומעלה. למעשה, כשישה עשר אחוזים מהנשים בגיל 40 ומעלה סובלות ממצב של צניחת רחם ברמה חומרה כזו או אחרת. כמובן שגיל 40 הוא הגיל הממוצע בהתחשב בכל הפרמטרים שיכולים לגרום לצניחת הרחם – ולא בהכרח הגורם של גיל, אלא גם הגורמים של גנטיקה שבאה לידי ביטוי בגילאים אלה, או של לידות טראומטיות במיוחד בגילאים מתקדמים.
מה עושים במצב זה? חשוב להבין כי צניחת רחם היא מצב כרוני, ולא ניתן לחזק מחדש את הרצועות המחזיקות את הרחם. עם זאת, ישנם טיפולים הגורמים למצב להיות חסר השפעה על איכות החיים של האישה. הטיפולים יכולים להיות שמרניים או ניתוחיים – הטיפול השמרני הוא באמצעות התקן מיוחד (ולא נוח במיוחד) המוכנס לגוף האישה, ואמנם מגביל אותה אך מונע את הצניחה. הטיפול הניתוחי והמומלץ מתבצע דרך הנרתיק, ולמעשה מתבצע בו קיבוע של כיפת הנרתיק, ולעתים במצבים של צניחה חוזרת או של צניחה קשה מתבצע גם שימוש בשתלים על מנת לייצב את הנרתיק ואת הרחם ולוודא שהצניחה לא תחזור על עצמה.

צניחת רחם

חשוב לבחור טיפול נכון כדי להקל על מצב ככל שניתן

מצב של צניחת רחם הוא מצב לא נעים, עם סימפטומים שיכולים לפגוע באישה באופן משמעותי – אבל כיום לא מדובר במצב בר טיפול. עם טיפול כירורגי איכותי של גניקולוג המתמחה בכך באופן מיוחד, שגרת החיים ואיכות החיים של האישה לא תיפגע גם כשהיא חווה צניחת רחם.