צו ראשון וגיל הגיוס בישראל

על פי חוק שירות ביטחון (נוסח משולב), התשמ"ו-1986, התקף לגבי כל אזרחי המדינה, צו ראשון מגיע בדואר עד פתח הבית בגיל 16 ועל פי תאריך יום ההולדת העברי של המיועד לשירות ביטחון (ראשי תיבות "מלש"ב"). מי שנולד בין התאריכים א' בתשרי ועד כט' באדר צפוי לקבל את הצו במהלך התקופה הזו, לעומת מי שנולד החל מחודש ניסן ועד סוף אלול אשר מקבל את הצו בין החודשים אפריל לספטמבר בשנה לאחר מכן.

צו ראשוןנערים שואלים את עצמם באיזה גיל מקבלים צו ראשון, כבר מהרגע בו הם נכנסים אל בית הספר התיכון. צו ראשון הוא הזמנה מטעם הצבא לסדרה של מבדקים אשר נערכים בלשכת הגיוס הקרובה ביותר אל מקום המגורים. הצבא אוסף את הנתונים האישיים של המועמד עוד לפני הצו הראשון, ומשווה אותם מול בדיקות רפואיות ומבחנים המתבצעים במקום. בנוסף, ההחלטה על הגיל בו נשלח צו ראשון נועדה על מנת לקבוע את רמת הכשירות הפיזית והמנטאלית של המועמד.

המדיניות של צה"ל לגבי עריכת מבדקים ומבחני גיוס

התוצאות של מבדקי הצו הראשון משוקללות עם העדפות אישיות וצרכי הצבא. מרבית תשומת הלב מוקדשת לשני נושאים עיקריים במהלך הצו הראשון:

א. קב"א – קבוצת איכות הנקבעת על פי מדרג שנע בטווח של 41-56

ב. פרופיל רופא – נקבע על פי בדיקות רופא, הצהרה על בעיות רפואיות ובדיקות מעבדה

המדיניות הקובעת באיזה גיל מקבלים צו ראשון נשענת על מספר הנחות יסוד. ראשית, בין גילאים 16-17 מפתחים בני הנוער את הזהות האישית, ויכולים לקבל מידה מסוימת של החלטה לגבי העתיד הצבאי שלהם. שנית, בגילאים אלו ישנו מספיק זמן פנוי על מנת לערוך את המבחנים והמבדקים. יחד עם זאת, לא תמיד התקיימו צווים ראשונים כפי שהם נערכים כיום.

שינויים בתהליכי הגיוס ושירות צבאי בעולם

למרות שחוק גיוס חובה עצמו לא השתנה בישראל, האופן בו מזומנים המיועדים לשירות ביטחון אל הצו הראשון התגבש כתוצאה מצרכי הצבא. לאורך השנים החלו יחידות צה"ל להבין במה כדאי להתמקד על מנת לייעל את יום הצו הראשון ואת הגיוס המגיע אחריו. בעבר נהוג היה לזמן את האזרחים לשירות צבאי ללא צו ראשון, היערכות מקדימה או בדיקות. כעת תהליכים אלו הם חלק חשוב ובלתי נפרד מהליך הגיוס בארץ ובעולם.

צו ראשון אינו קיים רק בישראל אולם במדינות אחרות הוא וולנטרי. בארצות הברית לדוגמא ניתן להתנדב לצבא, להגיע למעין פגישת היכרות, ולעבור את המבדקים בימים שלפני הגיוס. נהלים דומים אפשר למצוא באירופה, אשר גם בה אין חוק גיוס חובה.