מאיזה גיל אפשר לשחק בקונסולת משחקים?

המטרה העיקרית של קונסולת משחקים היא לשעשע את המשתתף. באופן עקרוני אין הגבלת גיל על משחק מן הסוג הזה, אולם מתחת לגיל 5 אין באמת טעם להושיב את הילד מול מסך טלוויזיה ומשחק אקס בוקס וואן או פלייסטיישן 4. לכן הכל תלוי בקצב ההתפתחות של הילד ובתחומי העניין שהוא מגלה. ילדים בבית ספר יסודי יכולים לבלות מול קונסולות משחקים שעות ארוכות וכך גם בני נוער. למעשה, לא קיימת גבול עליון של משחק בקונסולות והגיל המינימאלי הוא היחיד שמשתנה.

יש כמה סימנים המעידים על מוכנות של הילד לשחק בקונסולת משחקים:

א. ישיבה ממושכת – ילד בגיל 3-5 שמצליח לשבת במשך דקות ארוכות בלי לזוז ייהנה ממשחק כמו אקס בוקס וואן. למרות שאי אפשר להשוות בין ישיבה רגילה בשולחן האוכל או אפילו בחדר המשחקים לבין החוויה המלהיבה של קונסולה דיגיטלית, היכולת לשבת נרכשת עם הזמן ואין להאיץ בילד.

ב. ריכוז – ילד צריך לשמור על מינימום של ריכוז על מנת ליהנות ממה שיש לקונסולת משחקים להציע לו. הריכוז יאפשר לילד לצבור מיומנות, לעבור שלבים ולשבור שיאים. ברוב המקרים הילדים מפתחים את יכולת הריכוז הנדרשת בגיל 4-5 ולא לפני כן.אקס בוקס וואן

ג. מוטוריקה – למרות שקונסולות משחקים משתכללות מדי שנה וכך גם בקרי השליטה, ילדים חייבים להחזיק ביכולת מוטורית מינימאלית כדי להשתתף. היכולת נמדדת לפי תנועת האצבעות, זווית היד וגם תנוחת הישיבה. מוטוריקה נכונה קיימת אצל ילדים מעל גיל 5 וזהו הרף המקובל למשחקים מן הסוג הזה.

האם יש הבדל בין בנים ובנות במשחקי אקס בוקס וואן או פלייסטיישן?

חשוב לציין שאין שום הבדל מגדרי במשחקי קונסולות. בנים ובנות בגילאים המתאימים ייהנו באותה מידה ממשחק בפלייסטיישן או אקס בוקס וואן. הם יכולים למצוא משחקים ספציפיים שמעניינים אותם, להשתתף במשחקים קבוצתיים וגם לקחת חלק במשחקים על גבי רשת האינטרנט.

מלבד האמור לעיל, יש קונסולות משחקים ספציפיות שמתאימות לילדים קטנים. הדוגמא הטובה ביותר לכך היא קונסולת ווי שלא דורשת ישיבה, ריכוז או מוטוריקה.