תשלומי מס הכנסה ותיאום מס מתחת לגיל 18

פקודת המיסים קובעת מאיזה גיל משלמים מס הכנסה בישראל. באופן כללי, מס הכנסה משלמים בכל גיל וביטוח לאומי משלמים רק בטווח הגילאים 18-70. יחד עם זאת, יש לזכור כי על פי החוק נער יכול לעבוד רק מגיל 16 או בחופשות רשמיות מגיל 14. המשמעות היא שפקודת המיסים רלוונטית עבורו רק בגילאים אלו. יתרה על כך, נערים עד גיל 18 זכאים להטבות מס אשר למעשה מורידות את אחוז המיסים הנגבה מהם לרמה של 0.

מיסים בישראל משולמים מהשקל הראשון וקיימות נקודות זיכוי. כל אזרח ישראלי מקבל באופן אוטומטי 2.5 נקודות זיכוי, כאשר המשמעות היא היעדר מס על משכורת של בערך 4,700 ש"ח נכון להיום. שנית, עד גיל 18 זכאי העובד לעוד נקודת זיכוי אשר מפחיתה את המס בסכום של בערך 2,000 ש"ח לשנה.

178526202

איך מחשבים את המס ומהו תיאום מס?

המס משתנה בהתאם לגובה ההכנסה ובהתאם לנקודות זיכוי המס שיש לעובד. המחשבון של רשות המיסים מאפשר לכל נער לחשב כמה נקודות זיכוי מגיעות לו. רשות המיסים מפעילה גם מחשבון נוסף, בו ניתן לבדוק כמה מס משולם על הכנסה מסוימת על פי נקודות הזיכוי המגיעות לעובד.

בכל גיל משלמים מס הכנסה, ולכן כדאי לשקול במקרים מסוימים תיאום מס. התיאום מאפשר לרשויות המס לחשב את שתי ההכנסות כהכנסה אחת, ומונע גבייה של תקרת מס מקסימאלית העומדת על 49%. כך מתבצע תיאום מס:
– מילוי טופס 116
– איסוף מסמכים, משכורות והצהרות רלוונטיות
– הגשת המסמכים המבוקשים לפקיד השומה באיזור המגורים

מאיזה גיל משלמים מס הכנסה בארצות הברית ובאירופה?

גם בארצות הברית אין גיל מינימאלי עבור תשלום מס. ישנם מצבים בהם נערים נדרשים לשלם מס עקב השקעות שבוצעו בשמם, דיבידנדים שחולקו ועוד. מבחינת החוק ברוב המדינות בתוך ארצות הברית, הכנסה אשר מחייבת תשלום מס אינה תלוי בגילו של החייב. המצב באירופה אינו שונה, ולכן המדינות החברות באיחוד גובות מיסים בכל הגילאים.

על אף האמור לעיל, יש לזכור כי רוב הנערים המשתתפים במעגל העבודה אינם מכניסים משכורות גבוהות מספיק על מנת לשלם מיסים. למרות שהחוק אינו מבצע אפליה או אפליה מתקנת על פי גיל, בפועל רוב הילדים אינם משלמים מיסים. זהו בסופו של דבר הנתון המשמעותי אשר עוזר לכלכלה להתפתח ולעובדים הצעירים להרוויח את מה שמגיע להם.