מאיזה גיל מותר לנסוע על טרקטורון

הסבר קצר על הטרקטורון ועל האפשרויות שכלי הרכב הזה נותן לנו בישראל כיום

הטרקטורון, שרבים מאתנו מכירים בתור כלי רכב קטן בעל אלמנט הנאה גדול במיוחד בחיים שלנו, הוא כלי רכב שהפיתוח המקורי שלו היה בכלל למטרות חקלאיות. עם זאת, עד מהרה הובן הפוטנציאל של כלי רכב פתוח ומהיר שהנסיעה בו מתרחשת בישיבה ואפשרויות רכיבת השטח בו הן איכותיות במיוחד, והטרקטורון הפך בהדרגה אך במהירות לכלי רכב שעיקר השימוש בו הוא למטרות פנאי. גם כיום, בישראל, האפשרויות השונות של טיולי טרקטורונים בצפון או בדרום, בשטחים הפתוחים הרבים שעוד זמינים לנו, הן אפשרויות מרגשות למדי, וניתן לשלב בין נסיעה בשטחים הרריים לבין נסיעה בשטחים חוליים, ליצירת הטיולים המהנים והאטרקטיביים ביותר לטווח גילאים רחב במיוחד ובאופן ספציפי לחובבי הנסיעה המוטורית האתגרית וטיולי האקסטרים. בהקשר זה, ברור שרבים מאתנו שואלים את עצמנו מאיזה גיל מותר לנסוע על טרקטורון, ומהן ההגבלות וההנחיות בחוק הישראלי בכל הנוגע לנסיעה על טרקטורון למטרות פנאי ולמטרות אחרות.

מאיזה גיל מותר לנסוע על טרקטורון, ומה הן ההנחיות החוקיות בנוגע לרכב זה בישראל?

  • מאיזה גיל מותר לנסוע על טרקטורון? בעבר, כאשר הטרקטורון הוכר בעיקר ככלי רכב בעל משמעויות חקלאיות והשימוש בו למטרות פנאי עוד לא היה נרחב כפי שהוא כיום, רישיון על טרקטורון היה ניתן להוציא רק מגיל 17 ומעלה, כאשר מוציא הרישיון היה חייב להחזיק גם ברישיון לטרקטור. כיום, כאשר הטרקטורון משמש במידה רבה לשימושי פנאי ונסיעות אתגריות, רישיון על טרקטורון ניתן להוציא כבר מגיל 16, ואין צורך ברישיון קודם בכל כלי רכב אחר בכדי להוציא אותו. עוד פרט חשוב שכדאי לדעת על הטרקטורון הוא שמי שמחזיק ברישיון נהיגה רגיל לרכב פרטי, ומי שמחזיק ברישיון נהיגה לאופנוע מסוג ב', רשאי על פי חוק לנהוג גם בטרקטורון מבלי צורך ברישיון נוסף – וכך למעשה מרבית האוכלוסייה בהחלט רשאית לנסוע על טרקטורון.
  • מה ההגבלות בחוק? החוק הישראלי בכל זאת קובע כמה הגבלות לנסיעה בטרקטורון, ומי שמעוניין בטיולי טרקטורונים בצפון צריך להכיר את ההגבלות האלה בכדי לא לעבור על החוק ולבצע את הטיול בצורה הבטיחותית והנכונה ביותר. לדוגמה, אסור לנסוע על טרקטורון בכבישים רגילים אלא רק לחצות את הכביש. עוד הגבלה בחוק הישראלי היא התקנה של קשת התהפכות באחורי הטרקטורון, בכדי לענות על אחד הסיכונים הבטיחותיים הבולטים בו – סכנת ההתהפכות.

טרקטורונים

הרישיון הוא זמין מגיל צעיר – והגיע הזמן לצאת לטיולי טרקטורונים בצפון, על כל האפשרויות בתחום

כאמור, רישיון טרקטורון ניתן להוציא כבר בגיל צעיר יחסית, ומרגע שבו אנחנו מוציאים רישיון נהיגה רגיל אין צורך ברישיון מיוחד עבור טרקטורון. חשוב להכיר את המגבלות החוקיות בישראל בכל הנוגע לנסיעה בטרקטורון, ולאחר מכן כדאי לנו לצאת לעבר טיולי טרקטורונים בצפון, ובשטחים הפתוחים הממלאים את ארץ ישראל.